ROK SZKOLNY 2011/2012

Polskie grudnie

Polskie grudnie 1970 i 1981.

W dniu 13 grudnia 2011r. odbyła się w naszej szkole Akademia poświęcona krwawemu grudniowi 1970r. i  trzydziestej rocznicy wprowadzenie stanu wojennego w Polsce przez  gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Akademie organizowane są od kilku lat przez panią wicedyrektor mgr Barbarę Wanat.
Współorganizatorami  części artystycznej były panie: Irena Witek i Dorota Ostrowska (chór i wokal indywidualny). Pan Robert Karkoszka przygotował prezentację, a narrację prowadziła jedna z uczennic  kl. V "a" Katarzyna Grzanka, stopniowo i chronologicznie odsłaniając te trudne momenty ostatnich lat naszych dziejów. Wśród utworów śpiewanych przez uczniów były te znane, a zarazem piękne, jak „Ojczyzna” , „ Żeby Polska była Polską”- Jana Pietrzaka, „ Mury” – Jacka Kaczmarskiego.
Na uroczystą akademię przybyli zaprzyjaźnieni z nasza szkołą Żołnierze Polskiego Państw Podziemnego:
mjr. Stanisław Szafranek, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej : por. Jan Gromadzki – członek nadzwyczajny  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Lublin  i członek zwyczajny  Wolności i Niezawisłości kpt. Inż. Wojciech Bojarczuk- członek Zarządu Wschodniego Głównego Wolności i Niezawisłości,  Przewodniczący Komisji weryfikacyjnej: ppłk. Czesław Ponieważ – Prezes Zarządu Głównego Batalionów Chłopskich w Lublinie, płk. Władysław Rokicki- Wiceprezes Zarządu Głównego Batalionów Chłopskich w Lublinie, dr. Bohdan Szucki – Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Głównym przesłaniem tych uroczystych spotkań jest pamięć o tych wydarzeniach i o tych, którzy odważyli się stanąć w obronie Ojczyzny i drugiego człowieka, płacąc często najwyższą cenę – własne życie.
Było, także wielu rannych, internowanych, wyrzuconych z pracy, nie mogących znaleźć zatrudnienia. Szykanowane były także całe rodziny.
W swoim wystąpieniu pani wicedyrektor mgr Barbara Wanat podkreśliła i przypomniała, że do dzisiaj nie są rozliczeni sprawcy tych tragicznych dla Polski wydarzeń, a także brak zadośćuczynienia ich ofiarom.