piątek, 05 17th

ROK SZKOLNY 2013/2014

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci Jana Karskiego

W dniu 2 czerwca 2014 r. na placu naszej Szkoły, gdzie znajduje się pomnik Ofiar Getta, odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci Jana Karskiego – bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który z narażeniem własnego życia przenosił raporty, wołające do cywilizowanego świata o ratunek dla mordowanych Żydów, skazanych na zagładę przez kierownictwo III Rzeszy. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele Rodziny Jana Karskiego: p. Edwarda Natkanska -  siostra cioteczna Bohatera,  p. dr Wiesława Kozielewska – Trzaska -  bratanica i chrzestna córka Jana Karskiego, JE ks. Biskup prof. Tadeusz Pieronek -  Sekretarz Generalny KEP w latach 1993-98, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, prezes wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego – Waldemar Piasecki, sekretarz towarzystwa – Jacek Woźniak, prodziekan Wydziału Politologii UMCS – p. prof. Iwona Hofman, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego, przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, przedstawiciel dowódcy Garnizonu Lublin płk. Robert Kasperczuk, komendant Garnizonu Lublin.

W uroczystości uczestniczyli  nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 wraz z dyrektorem p. Ireną Pogodą oraz przedstawiciele mediów.

Na wstępie odtworzono archiwalną wypowiedź Jana Karskiego, później głos zabrali: p. Irena Pogoda, p. dr Wiesława Kozielewska – Trzaska, p. Waldemar Piasecki. Zgromadzeni usłyszeli okolicznościowe utwory dedykowane pamięci Jana Karskiego w wykonaniu uczniów naszej Szkoły. Aktu posadzenia Dębu Pamięci dokonali: przedstawiciele Rodziny Bohatera, ks. Biskup Tadeusz Pieronek i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, którzy z kolei poprowadzili okolicznościowe modlitwy. Następnie delegacje złożyły  kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Ofiar Getta.

To była skromna, ale bardzo wzruszająca i podniosła uroczystość.

O uroczystości w mediach:

Radio Lublin

Dziennik Wschodni

Kurier Lubelski

Jesteś tutaj: Start ROK SZKOLNY 2013/2014 Aktualności 2013/2014 Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci Jana Karskiego