środa, 05 08th

Aktualności w klasie "0" w roku szkolnym 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 zostały utworzone 2 oddziały przedszkolne

dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich: 10-godzinny funkcjonujący w godzinach od 7.00 do 17.00 (wychowawczynie: p. Renata Ślusarczyk i p. Małgorzata Ostrowska) i 8-godzinny od 8.00 do 16.00 (wychowawczynie: p. Maria Buczek i p. Agnieszka Mroczek).

Naszym podopiecznym zapewniamy ciekawy cykl zajęć, mających na celu przede wszystkim realizowanie podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dlatego wybraliśmy odpowiedni program wychowania przedszkolnego pt. „Razem w przedszkolu” wydawnictwa WSiP (nr dopuszczenia DKW-4013-1/00). W programie tym zakłada się, że grupa przedszkolna jest wspólnotą osób uczących się i każde dziecko ma być w niej aktywne poprzez nawiązywanie kontaktów partnerskich, współdziałanie w poszukiwaniu wiedzy, wyrażanie myśli i uczuć, zrozumienie innych, konstruowanie własnej wiedzy i poszukiwanie sensu poznawanych treści.

Aktywny przedszkolak uczy się w środowisku o dwoistym charakterze – w naturze i kulturze. Dlatego rozwój dzieci opieramy więc na różnorodnych propozycjach w których znajdzie się miejsce na ciekawe wycieczki edukacyjne i spacery, wyjścia do kina, teatru i muzeum, czynny udział w akademiach i apelach szkolnych, cykliczne wyjścia do pobliskich domów kultury (MDK Nr 1 i MDK Nr 2), organizowanie imprez klasowych i szkolnych np. Jasełek, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty, Andrzejek, Mikołajek, balu karnawałowego itp.

Naukę opieramy na dobrych i sprawdzonych od lat metodach nauczania wzbogaconymi elementami pedagogiki Marii Montessori, metody „Dobrego Startu” Marty Bogdanowicz, metody globalnej Ireny Majchrzak, „Dziecięcej matematyki” Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej jak i pakietu metod aktywizujących małego człowieka. Sprawdzone metody, nowatorskie rozwiązania, otwarta na nowe wyzwania koncepcja pracy sprawia, że dzieci kończąc edukację przedszkolną mają świetny start w przyszłość, są pewne swoich umiejętności, zdolne, bogate w doświadczenia, ciekawe nowych wyzwań.

Dzieci w naszej placówce korzystają z szerokiego pakietu zajęć dodatkowych, dzięki którym realizują swoje marzenia takie jak: rytmika, zajęcia z języka angielskiego (w odpowiedniej klasopracowni), zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców, zajęcia plastyczne, rytmiczno-muzyczne, zajęcia z żywym instrumentem, taniec współczesny. Zajęcia te są realizowane bądź na terenie szkoły, bądź w pobliskich domach kultury, dzięki czemu każdy mały człowiek rozbudzić swoją ciekawość światem. Na wniosek rodziców zorganizowaliśmy także lekcję religii. O rozwój fizyczny naszych uczniów dbamy korzystając z placu zabaw, boiska szkolnego lub sali gimnastycznej, w pełni wyposażonej w sprzęt sportowy posiadający niezbędne atesty, dostosowany do potrzeb małego dziecka.

Dzieci które potrzebują dodatkowego wsparcia w rozwoju niektórych umiejętności zaproponowaliśmy zajęcia korygujące: gimnastykę korekcyjną, zajęcia wg. metody Ruchu Rozwijającego Sherborne, logopedię i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Wszystkie dzieci, w zależności od potrzeb objęte są profesjonalną psychologiczną na terenie szkoły jak i współpracującej ze szkołą Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną nr 4 przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. W ramach współpracy z poradnią rodzice mogą korzystać nieodpłatnie z konsultacji, diagnozy i terapii na terenie poradni lub uczestniczyć w spotkaniach z psychologiem i pedagogiem na terenie szkoły a także podnosić swoje kompetencje wychowawcze w „Szkole dla rodziców”.

Wyżywienie dzieci odbywa się na terenie stołówki szkolnej, gdzie dzieci korzystają ze smacznych posiłków przygotowywanych na miejscu tj. śniadań od g. 8.30 i obiadów od g. 11.30. Zarówno podczas posiłków jak i zajęć codziennych nad dziećmi czuwa pani Krysia – niezastąpiona i niezbędna w trudnych sytuacjach pomoc nauczyciela.

Jesteś tutaj: Start Archiwum Aktualności w klasie "0" w roku szkolnym 2014/2015