piątek, 05 17th

ROK SZKOLNY 2005/2006

"Moda na czytanie"

W ramach programu "Moda na czytanie" oraz ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" organizujemy w naszej szkole imprezy czytelnicze zmierzające do wzrostu zainteresowania uczniów czytaniem książek oraz wyrabianiem nawyku czynnego uczestnictwa dzieci w przedsięwzięciach biblioteki. Temu służy między innymi organizacja zajęć pasowania "Na Czytelnika" uczniów klas I oraz pasowanie na "Strażnika książki" uczniów klas II - III. Przedsięwzięcie zorganizowały we współpracy nauczyciel biblioteki, p. Anna KOWALCZYK, oraz wychowawca klasy IIIc, p. Anna GODZISZ. Odbyło się ono w lutym 2005r., pasowani na "Strażnika książek" byli uczniowie klasy IIIc. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I - II naszej szkoły, którzy uczyli się jak zasłużyć na miano "Wzorowego czytelnika biblioteki". Sam moment pasowania poprzedziło krótkie przedstawienie, w którym uczniowie poznali przygody "Mola Książkowego". Następnie odbyły się konkurencje, z którymi zmierzyli się przyszli "Strażnicy książki":
„Mierzenie” pojemności umysłu. Czytelnik musi mieć pojemny mózg, by zmieścić ogrom wiedzy zawartej w książkach.
„Dolewanie” oleju do głowy w celu lepszego zrozumienia treści książek.
Czytelnicy obcujący z książka musza pamiętać o braniu książki czystymi rękami.
Sprawdzenie umiejętności praktycznego dbania o książkę.
Konkurs obkładania książek.
Przysięga złożona na „wierność” książce.
Wręczenie odznaki „Strażnika Książki” nowo przyjętym pomocnikom biblioteki.

Na zakończenie w bibliotece dzieci obejrzały i zapoznały się z ilustracjami przedstawiającymi historie powstania książki.

Wspólne działania nauczycieli kształcenia zintegrowanego i nauczycieli biblioteki na pewno przyniosą efekt podniesienia stanu czytelnictwa i wzrostu zainteresowania książką w grupie najmłodszych dzieci.

Anna GODZISZ