czwartek, 05 16th

ROK SZKOLNY 2005/2006

„MUZYCZNA PODRÓŻ PO EUROPIE”

Od 1 maja 2004 roku mieszkamy i żyjemy z obywatelami 15 krajów pod wspólnym dachem Europy. W związku z tym nasza szkoła włączyła się w rytm działań podejmowanych na forum naszego miasta. Na okres poprzedzający referendum unijne szkoła podjęła się realizacji projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, który odbył się pod patronatem Prezydenta Lublina i Biura Promocji Miasta. Celem naszych działań było przybliżenie dzieciom szeroko rozumianej problematyki europejskiej. W dniach 29.04 – 03.05.2004r. odbyły się różne imprezy związane z tym tematem. Jednym z nich był spektakl „Tańcem i śpiewem przez Europę” przygotowany przez uczniów klasy III "c" naszej szkoły z wychowawcą p. Anną GODZISZ przy współpracy z instruktorem MDK Nr2 w Lublinie p. Dorotą BUJNOWSKĄ. Udział w spektaklu wzięła cała klasa IIIC. Przedstawienie oparte było na piosenkach dziecięcych, które ukazywały charakterystyczne cechy kulturowe przedstawianych krajów europejskich. Imprezę rozpoczęła piosenka, w której symboliczne przywitanie „Dzień Dobry” dzieci wypowiedziały we wszystkich językach krajów Unii Europejskiej. Podróż muzyczną rozpoczęliśmy od Brukseli - dziecięcą wersją hymnu europejskiego „Mała oda” (muz. L.van Beethoven,sł. Debora Broda). Później przedstawiły tradycyjny taniec Grecji – państwa kolebki kultury europejskiej.

W piosence „Włoskie makarony” dzieci zaprosiły nas do Wenecji na tamtejszą specjalność – makarony.

Popisem tańca „Flamenco” zaprezentowały Hiszpanię.

Francja zaproponowała spacer po Champs Ellysees, a Niemcy witają nas piosenką – zabawą dziecięcą „Gib mir deine Hand” (muz. J. Broda, sł. D. Broda).

Anglia przywitała nas piosenką „How do You do”, a Irlandia ukazała swe piękno w tańcu opartym na muzyce tradycyjnej.

Dzieci odwiedziły muzycznie Świętego Mikołaja w Finlandii, oraz Pana Andersena w Danii – piosenka „Dziewczynka z zapałkami”.

Podróż zakończyły dostojnym polonezem „Piękna nasza Polska cała” – w polskich strojach ludowych, oraz piosenką „Lublina się nie zapomina”.

Spektakl wzbudził bardzo duże zainteresowanie. W szkole został owacyjnie przyjęty, a 18 maja 2004r. został przedstawiony w Centrum Kultury w Lublinie dla przedszkolaków z pobliskich przedszkoli.

Jesteś tutaj: Start ROK SZKOLNY 2005/2006 Aktualności 2005/2006 „MUZYCZNA PODRÓŻ PO EUROPIE”